Rodzaje przestępstw korupcyjnych

Jak mogłeś przeczytać w poprzednim wpisie korupcja jest pojęciem niezwykle pojemnym i niezwykle niebezpiecznym. W związku z takim charakterem korupcji, jest ona przedmiotem regulacji wielu gałęzi prawa, które tworzą swoisty system mający na celu z jednej strony zapobiegać zachowaniom korupcyjnym, z drugiej zaś strony ścigać je i karać za ich popełnienie. Naszym zamierzeniem jest przybliżeniem tych regulacji, które należą do sfery prawa karnego i nakierowane są na ściganie zachowań korupcyjnych i wymierzanie kar. Zaczniemy od ogólnego opisu regulacji karnoprawnych odnoszących się do ścigania korupcji, potem zaś przybliżymy Ci poszczególne z nich. 

Uregulowane w polskim systemie prawnym przestępstwa korupcyjne mogą zostać podzielone w następujące grupy.

Do pierwszej i chyba „najbardziej popularnej" z nich można zaliczyć przestępstwa korupcyjne przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego. 
Do drugiej grupy zaliczają się różne odmiany przestępstw korupcyjnych przeciwko obrotowi gospodarczemu. 
Trzecia grupa przestępstw korupcyjnych to przestępstwa przeciwko wyborom i referendum.
Czwarta grupa zawiera w sobie przestępstwa przeciwko zasadom rywalizacji sportowej.
W końcu ostatnia z grup przestępstw korupcyjnych to grupa przestępstw korupcyjnych w sektorze farmaceutycznym.

We wszystkich wyżej wskazanych obszarach pojawiają się przestępstwa sprzedajności, przekupstwa, czy płatnej protekcji. Na niniejszym portalu opiszemy najbardziej popularne z nich, przedstawimy zagrożenia z nimi związane, praktykę ścigania tych przestępstw przez organy ścigania, czy w końcu przewidziane przez prawo możliwości uniknięcia odpowiedzialności za te przestępstwa.

Zapraszam zatem do lektury kolejnych wpisów.